ICM adverstiment 1150b

Weź kurs na sukces

Tekst który przeczytacie stanowi kluczowy materiał z którego sam osobiście wywodzę wszystkie moje wnioski, oraz na którym opieram całą swoją praktykę Tradera. Idee tu zawarte mają swoje odzwierciedlenie nie tylko w wielu artykułach, badaniach zawartych na łamach naszej strony i forum, ale także w wypowiedziach skierowanych do każdego kto szuka głębszego zrozumienia otaczającego nas świata i samych siebie.

Być może ton jakim się tutaj posłużyłem wyda się komuś zbyt ogólny i dotyczący zagadnień bardziej związanych z życiem codziennym aniżeli bezpośrednio z tradingiem, niemniej omawiam w nim podstawowy mechanizm sukcesu którego zrozumienie pozwoli przejść do bardziej zaawansowanych idei bezpośrednio już związanych z profesją Tadera na rynkach walutowych.

Dojrzałość emocjonalna i umysłowa.

Uważam bowiem że Traderem nie może zostać ktoś kto nie jest na to wewnętrznie gotowy. W tej branży nie można podejmować decyzji w sposób emocjonalny. Oczywiście raz czy dwa razy się uda. Ale co będzie jeżeli dobra passa się skończy i w konsekwencji tego pójdzie w ruch karta kredytowa, zastawienie domu, samochodu etc. Tutaj nie o to chodzi ażeby gonić swój ogon tylko działać w sposób zorganizowany. O to ażeby umiejętnie sobie zaplanować swój sukces i świadomie go realizować. Jednym słowem do tradingu trzeba dojrzeć zarówno emocjonalnie jak i psychicznie.

Tak więc w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe podejście i wewnętrzne ugruntowanie, a dopiero wówczas można przejść do rzeczy zewnętrznych. Wszystko zatem musi mieć swoją kolejność i nie należy jej ani zmieniać ani niczego na siłę przyspieszać. A skoro naprawdę i szczerze chcesz zrozumieć zależności jakie rządzą ludźmi sukcesu, to musisz wpierw zrozumieć swoją obecną sytuację i zrozumieć w jaki sposób stan w którym trwamy może wpływać na nasze decyzje oraz wydarzenia najpierw w życiu codziennym a dopiero później na rynku...

Poruszane tematy

Ażeby wiedza tutaj zawarta była łatwiej przyswajalna cały artykuł podzieliłem na krótkie porcje możliwe do przełknięcia. W pierwszej kolejności omówimy sobie sytuacje w jakiej znajduje się większa część społeczeństwa, następnie wyjaśnimy sobie czym są błędne wyobrażenia. Ta część artykułu pozwoli nam postawić kluczowe pytania a następnie na ich podstawie zdefiniować na nowo pojęcie sukcesu w życiu każdego człowieka. Dalsze rozdziały stanowią omówienie konsekwencji podjętych decyzji, a w tym strukturę umysłu, siłę wyobraźni i krótkie podsumowanie....

Ogólne zwątpienie

Jak wiadomo, brak wiary w lepsze jutro, walka z problemami, ogólne zniechęcenie i nieumiejętność oszacowania własnych umiejętności, to wszystko składa się na cechy które dotykają większą część społeczeństwa. Zwątpienie jakie towarzyszy ludziom sprawia że myślimy negatywnie i tym samym budujemy własny mur który oddziela nas od ludzi sukcesu.

Jakby mało tego było to dodatkowo tłumaczymy sobie na swój sposób rzeczywistość w której następnie żyjemy, wychowujemy dzieci, pracujemy w pocie czoła i z dystansem spoglądamy na tych którym się powodzi. Jesteśmy pogrążeni we własnym świecie do tego stopnia, że mamy nawet własne wyobrażenia na temat ludzi sukcesu i rzeczywistości jaka ich otacza. Sęk w tym, że wyobrażenia te zostały zbudowane na bazie negatywnych doświadczeń, przez co uważamy że za osiągnięcie sukcesu należy zapłacić słoną cenę.

Błędne wyobrażenia

Wszystko to powoduje że najzwyczajniej w świecie poddajemy się i z osiągnięcia sukcesu rezygnujemy. W miarę napływu negatywnych doświadczeń nasza logika zaczyna podpowiadać nam, że każdy we wszechświecie ma swoje miejsce, że są ludzie biedni i ludzie bogaci, że jednym się poszczęściło a innym nie. Dochodzimy tym samym do wniosku, że sukces jest uzależniony od czynników zewnętrznych i nie każdemu jest pisany.

Te błędne wyobrażenia są powodem tego, że nie mamy zielonego pojęcia jak odnieść sukces. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu że w obecnych czasach nie jest już tajemnicą to co decyduje o tym jak taki sukces osiągnąć. Nawet cena jaką musimy zapłacić za odniesienie sukcesu jest tak niewielka, że dzięki temu sukces jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Podstawowe pytania

Mam nadzieję, że samo już przeczytanie tego artykułu pozwoli nam rozbić szklaną taflę błędnych wyobrażeń i zdecydować po której stronie barykady chcemy się znajdować. Czy pragniemy nadal pozostać w grupie tej części społeczeństwa, która żyje z dnia na dzień, czy może chcemy znaleźć się wśród tych dla których sukces to przysłowiowa bułka z masłem. Jak jednak możemy to osiągnąć...? W jaki sposób dokonać czegoś co dotychczas wydawało nam się niemożliwe...? Ażeby odpowiedzieć na te podstawowe pytania musimy sobie na nowo zdefiniować pojęcie sukcesu.

Definicja sukcesu

Sukces wbrew pozorom nie jest domeną ludzi zamożnych. Bogactwo może być elementem sukcesu, ale nie jest tym co go determinuje. Człowiekiem sukcesu może być każdy bez względu na status społeczny, posiadany majątek czy przynależność do określonej grupy zawodowej. Tutaj naprawdę nie ma znaczenia nasza religia, wykształcenie lub narodowość.

Człowiekiem sukcesu można stać się tu i teraz dosłownie w każdej sekundzie. Wynika to stąd że sukces to nie łuk szczęścia które spada na nas jak grom z błękitnego nieba tylko wewnętrzny stan umysłu. Upraszczając to, człowiekiem sukcesu możemy nazwać każdego kto posiada taką strukturę umysłu, która ukierunkowana jest na odniesienie sukcesu. Nie twierdze że sukces można odnieść w mgnieniu oka, ale już dziś możemy obrać właściwy kurs przez co od sukcesu dzieli nas właściwie jedna decyzja.

Dwa okrety

Ażeby lepiej zrozumieć powyższą definicję posłużymy się analogią dwóch statków. Statki te cumują w porcie z czego jeden z nich posiada dokładną mapę jak dotrzeć do kolejnego portu. Kapitan okrętu dysponuje urządzeniami nawigacyjnymi oraz wie o której godzinie danego dnia wypływa oraz o której godzinie kolejnego dnia przypłynie do kolejnego portu.

Tymczasem statek drugi nie dysponuje ani taką mapą, ani datą wypływu w morze oraz nie ma określonego celu i kierunku w jakim płynie. Zastanówmy się teraz do którego statku byś wsiadł...? Czy do tego który ma dokładnie zaplanowaną trasę, czy do statku który po wypłynięciu w może nie wie nawet czy w ogóle wróci...?

Ludzie sukcesu

Większość społeczeństwa nawet nie wie że każdego dnia wsiada właśnie do statku który ciągle dryfuje po mieliźnie. Jedynie niewielka część ludzi wybiera statek którym można dostać się do z góry określonego celu. Ażeby być człowiekiem sukcesu należy więc wykształcić w sobie umiejętność stawiania racjonalnych celów. Osiąganie tych celów jest właśnie przedmiotem sukcesu.

I tak człowiekiem sukcesu może być Pielęgniarka która wykonuje swój zawód z pasją. Człowiekiem sukcesu może być Strażak dla którego odwiecznym marzeniem było nieść pomoc innym ludziom. Człowiekiem sukcesu może być Trader zdobywający swoje codzienne targety. Podobnie człowiekiem sukcesu może być w równym stopniu Piekarz co i Biznesmen. To co charakteryzuje tych ludzi to stawianie sobie celów i ich realizacja.

Struktura umysłu

Ażeby więc znaleźć się w gronie osób skazanych na sukces wystarczy tylko wsiąść do właściwego statku. Stawiając sobie pierwszy w życiu cel, oraz przygotowując plan jego realizacji automatycznie stwarzamy w swoim umyśle struktury ukierunkowane na sukces. Tutaj nie trzeba być wyjątkowo utalentowanym, wystarczy tylko zaplanować swój własny cel w sposób racjonalny i starać się go osiągnąć. Dla jednych takim sukcesem może być szczęśliwa rodzina a dla innych portfel wypchany grubymi pieniędzmi. Bez względu na cel, samo już planowanie powoduje że stajemy się ludźmi należącymi do tej wąskiej grupy osób, którzy płyną statkiem do wyznaczonego celu.

Materia umysłu

Planowanie i osiąganie celów sprawia że nasz umysł spośród rozmaitych sytuacji potrafi wychwycić tylko te które stanowią dla nas kolejne kroki na drodze do sukcesu. Trader który opracował swój własny plan inwestycji podświadomie potrafi wyłapywać z rynku tylko te okazje inwestycyjne które dzień po dniu zbliżają go do realizacji zamierzonego planu. Wynika to z faktu że umysł jest materią podatną na to co mu zakomunikujemy. Jest jak gleba która nie dba o to czy coś jest dobre czy złe tylko zwraca dokładnie to co w niej zasialiśmy.

Mamy tutaj jasna i wyraźną odpowiedź dlaczego niektórym zwyczajnie zdarzają się zyskowne transakcje a innym nie. Jeżeli wypełnimy naszą głowę negatywną treścią i niekończącymi się problemami to w efekcie nasz umysł dostarczy nam, to co w nim nosimy . Jeżeli zaś nadamy naszym myślom określony kierunek to jako informację zwrotną otrzymamy dokładnie to czego pragniemy.

Właściwe nastawienie

Nie chodzi tutaj o to ażeby być ślepym optymistą, ponieważ straty, choroby i problemy będą się zdarzały. Różnica jaka tutaj występuje powoduje że każda pokonana przeszkoda będzie krokiem do przodu na drodze do naszego sukcesu. Wszystkie doświadczane problemy są dla nas konieczne, ponieważ pokonywanie ich sprawia że stajemy się mocni i silni oraz dojrzewamy na przyjęcie sukcesu. A zatem olbrzymie znaczenie ma tutaj nastawienie, które ulega zmianie dzięki temu że nas umysł otrzymuje od nas konkretne zadania do realizacji.

Planuj i nie martw się

Oczywiście ażeby osiągnąć sukces potrzeba jeszcze więcej czynników aniżeli sam plan. Jednakże nie powinno to być przedmiotem zmartwienia lecz zrozumienia. Stworzenie planu możliwe jest wówczas kiedy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie np. przebieg naszej kariery zawodowej, przebieg i realizację celów transakcyjnych, szczęśliwą rodzinę i każdy krok do jej zbudowania. Żaden budowniczy nie zbudował jeszcze domu bez konkretnego planu. Plan ten najpierw musiał powstać w głowie architekta który oczyma wyobraźni dokładnie widział dom który chce zbudować. Dopiero w dalszej kolejności idea doskonałego domu została przelana na papier, następnie znalazł się nabywca projektu oraz inwestor, który spowodował dalszy bieg wydarzeń. Efektem tego był piękny i wspaniały dom.

Siła wyobraźni

Podobnie w innych sytuacjach, jeżeli tylko wykształcimy w sobie umiejętność stawiania racjonalnych celów, jeżeli cele te i drogę do nich będziemy mogli sobie wyobrazić, wówczas życie samo zatroszczy się o dalsze szczegóły. Wyobraźnia jest potężną siłą umysłu i w sposób zaskakujący potrafi sprawić że będziemy nasze życie prowadzić w taki sposób, ażeby podświadomie wynajdywać sprzyjające nam okoliczności. Wydarzenia te będą dokładnym odbiciem tego co nosimy w naszym umyśle.

A zatem jeżeli będą to problemy i zmartwienia wówczas sami będziemy tworzyć sytuacje dostarczające nam dokładnie to czego się obawiamy. Jeżeli będą to skrupulatnie wyznaczone cele, to kreatywna natura umysłu sama zadba o ich realizację. Im mocniej wyobrażamy sobie nasze cele, tym łatwiej przyjdzie na je osiągnąć. Przy czym cały proces odbędzie się w zgodzie z samym sobą i bez specjalnego napinania. Nawet ciężka praca wykonywana z pasją przestanie być udręką ponieważ dokładnie wiemy co robimy i czego od życia chcemy...

Podsumowanie

Sukces nie jest wiec splotem zewnętrznych okoliczności które skazują nas na lepsze lub gorsze życie. Sukces pochodzi z wewnątrz nas. To my decydujemy jaki chcemy obrać kierunek oraz do jakiego statku zamierzamy wsiąść. Możemy więc teraz podjąć świadomą decyzję czy chcemy bujać w obłokach bez określonego celu, czy może wolimy nadać kierunek naszym staraniom tak ażeby zmierzać w stronę wyznaczonego celu. Sensem życia nie jest zwykła wegetacja, tylko poruszanie się od celu do celu. Dlatego na samym początku nie stawiajmy sobie celów zbyt ambitnych. Zacznijmy od realizacji tych bardziej przyziemnych co pozwoli nam zbudować wiatę w lepsze jutro. Dopiero wtedy kiedy poczujemy pewność siebie będziemy mogli sięgać gwiazd.

Mam nadzieję że każdy kto czyta to opracowanie wybierze najwłaściwszą dla siebie drogę....

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1415
Ostrzeżenie o ryzyku: Transakcje Forex oraz CFD oparte na dźwigni finansowej są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć depozyt. Dlatego też, Forex oraz kontrakty CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Nie należy ryzykować więcej, niż jest się gotowym stracić. Przed podjęciem decyzji o transakcji upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady.
  • Copyright © 2019-2021 sTrader.pl