Skip to main content

Spekulacja intuicyjna

...Żeby zostać mistrzem spekulacji i intuicyjnie podejmować właściwe decyzje,
trzeba najpierw zgromadzić dostatecznie dużo właściwych doświadczeń... Curtis M.Faitch

Ostatnimi czasy coraz więcej można usłyszeć na temat intuicji oraz jej roli w tradingu. Jak zwykle na tym polu istnieje wiele niedomówień, wciskania kitu oraz niewiedzy. Ludzie zazwyczaj coś gdzieś zasłyszeli, coś dodali od siebie i powtarzają bez żadnej refleksji na tym co przekazują innym. Natomiast osoby słuchające, odbierają informacje bez żadnej krytyki tego co słyszą. W efekcie powstają niezwykłe teorie na temat tego czym jest intuicja. Niektórzy nawet uważają że urodzili się z genem intuicji i sukces na giełdzie jest im pisany o ile nie upadną w tej wierze. Czy tak jest rzeczywiście...? Czy intuicja jest zdolnością wrodzoną...? Co należy rozumieć pod pojęciem intuicja...?

I tak według współczesnej psychologii umysł ludzki przetwarza informacje na podwójnym poziomie. Jeden znajduje się na powierzchni, w naszej dziennej świadomości z której na ogól zdajemy sobie sprawę. Drugi umieszczony jest nieco głębiej i działa na zasadzie autopilota, który kieruje nami przez większą część życia. Odpowiada on za nasze reakcje obronne, nawyki, poziom stresu, emocje oraz intuicję. Poziom ten podlega jednak nieustannemu kształtowaniu. Począwszy od naszych narodzin, aż do ostatnich dni życia wszystkie przetwarzane informacje mają nieodzowny wpływ na głębsze pokłady świadomości. Wszystkie dramatyczne lub euforyczne przeżycia kształtują nasze przyszłe reakcje w obliczu zagrożeń. To że ktoś jest bardzo bystry lub sprytny świadczy o kształcie jego charakteru na podstawie zdobytych wcześniej doświadczeń.

Czym zatem jest intuicja...? Otóż wbrew temu co się słyszy nikt nie rodzi się z genem intuicji. Albo inaczej, intuicja jako mechanizm podświadomości towarzyszy nam od urodzenia, ale kształtu i charakteru nabywa w miarę przetwarzania informacji przez umysł, nabierania doświadczeń życiowych oraz edukacji szkolnej i zasad wpajanych przez społeczeństwo. A zatem treść jaką niesie ze sobą intuicja podlega kształtowaniu. Doskonale możemy się o tym przekonać na przykładzie kierowców samochodów. Każdy kto siedzi za kółkiem doskonale rozumie, że zanim jego jazda zaczęła przebiegać płynnie, należało wpierw wpoić w siebie wszystkie przepisy ruchu drogowego, a następnie wyjeździć określoną liczbę godzin. Im więcej mamy lat za kółkiem tym bardziej uważani jesteśmy za doświadczonych kierowców. Stała i regularna jazda zgodna z zasadami ruchu zapada głęboko w naszej świadomości tworząc coś w rodzaju matrycy zachowania. Od tej pory prowadzimy samochód intuicyjnie, a w chwilach zagrożenia reagujemy wg. tego co zostało w nas utrwalone.

Dosłownie z ta samą sytuacją mamy do czynienia w tradingu. Początkujący trader powinien uczyć się nabywania właściwych nawyków. Aby wyrobić w sobie intuicję inwestora wymagana jest właściwa wiedza oraz właściwa praktyka. Mam tutaj na myśli wykonanie co najmniej kilkuset transakcji w oparciu o pojedynczy schemat rynkowy...! W przypadku kiedy zmieniamy strategię, lub stosujemy system uznaniowy, powodujemy, ze nasza intuicja jest niesprecyzowana, rozbita pomiędzy rozmaite koncepcje inwestycyjne, a przez to osłabiona. Taki stan rzeczy powoduje np. strach przed otwarciem pozycji oraz inne negatywne emocje. Jeżeli zatem chcemy, ażeby nasz trading był pozbawiony przykrych zdarzeń oraz w pełni przebiegał intuicyjnie, to należy skupić się na konkretnym planie. Plan ten powinien dokładnie sprecyzować naszą strategię inwestycyjną odpowiadającą NASZYM OCZEKIWANIOM FINANSOWYM. Następnie należy wykonać dłuższą serię transakcji na rachunku demonstracyjnym w oparciu o założenia zdefiniowane w naszym trading planie, a dopiero wtedy możemy pomyśleć o realnym zarabianiu pieniędzy.

Więcej informacji na temat działania intuicji w tradingu możemy dowiedzieć się ze znakomitej książki Curtis M. Faitha pod tytułem <<Spekulacja intuicyjna>>. Autor wnikiwie i dokładnie wyjaśnia jak działa intuicja oraz przedstawia konkretne kroki mające na celu wytrenowanie umiejetności skutecznej spekulacji. Książka dostępna jest w internetowej księgarni Maklerska.pl.

Spekulacja intuicyjna

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 5115