Skip to main content

Systematyczność w tradingu

W związku z nowym rokiem wielu z was zapewne postawiło sobie określone cele do realizacji. Co jednak możemy zrobić aby cele te nie były jednym z wielu noworocznych postanowień które po kilku tygodniach odchodzą w nie pamięć? Jeśli chcemy poważnie podejść do realizacji naszych planów i nie stracić noworocznej motywacji to powinniśmy porządnie przygotować się do całego 2019 roku. Aby uzyskać wymierny efekt pomoże nam w tym systematyczność oraz wynikający z niej tzw. trading plan. I chociaż wszyscy wiemy mniej lub więcej czym jest taki trading plan to jednak wokół systematyczności mogą pojawić się pewne niejasności. Czym jest zatem systematyczność a przede wszystkim systematyczność w tradingu? Aby to było bardziej zrozumiałe przyjrzyjmy się krótkiej historii:

A więc na zajęciach salsy instruktor, ucząc spinów mówi do uczestników kursu: … Aby się nauczyć dobrze pojedynczego spinu (obrotu), musicie wykonać go około 700 razy…. Po usłyszeniu tego wszyscy zaczynają szeptać: …. Aż 700 razy…..? To praktycznie niewykonalne… Nikt nie przeżyje takiej ilości kręcenia się w kółko. Instruktor dosłyszawszy wątpliwości uczestników kursu odpowiada: ….Na raz rzeczywiście nie, ale jeśli te 700 obrotów rozłożymy na 10 dziennie, to po dwóch miesiącach (z małym hakiem) będziemy mistrzami pojedynczego spinu. Dwa miesiące to nieszczególnie dużo…
 
Ta krótka historia w sposób doskonały obrazuje czym jest systematyczność. Przede wszystkim mówi nam, że jest to rozbicie trudnych do udźwignięcia zadań na mniejsze porcje i konsekwentna ich realizacja. Innymi słowy poza tym że systematyczność wyrabia w nas dyscyplinę i konsekwencję, jest ona podstawowym czynnikiem na drodze do sukcesu. Tutaj wszystkim wiadomo, że chcąc nauczyć nasze dzieci oszczędności nie wrzucamy od razu całej kwoty do skarbonki tylko systematycznie napełniamy ją mniejszymi sumami w dłuższym okresie czasowym. Dopiero wówczas nasze dziecko może obserwować w jaki sposób buduje się kapitał co wyrabia w nim właściwe zachowania na przyszłość. Jest to zatem przemyślany i sprawdzony sposób postępowania, który zbudował niejedna fortunę ludzi bogatych. Tutaj jednak pojawia się pytanie. Czy każdy trader może również stosować ten mechanizm w swojej praktyce, inwestując na rynku…?
 
Moim zdaniem zdecydowanie tak! Skuteczny bowiem trading to nie trading w którym od czasu do czasu uda nam się zarobić jakieś pieniądze, ale trading zaplanowany z głową, systematycznie realizowany oraz rozłożony w określonym czasie. Czas ten rzecz jasna nie musi być odmierzany za pomocą wskazówek zegarka lecz odpowiedniej ilości transakcji podzielonej na właściwe porcje możliwe dla nas do przyswojenia. Jeśli ktoś chce zostać mistrzem swojej strategii powinien bezwzględnie wykonać zgodnie z jej zasadami co najmniej kilkaset takich transakcji w seriach po 10 otwartych i zamkniętych pozycji. Oczywiście nie wszystkie pozycje zostaną zamknięte z zyskiem, ale poszczególne serie powinny zakończyć się z określonym skutkiem. Rzecz jasna porcej te moga byc podzielone także na 20 i więcej transakcji, ale powinno to wynika z pomiarów ryzyka i być elementarną częscią planu. W przeciwnym wypadku taka strategia może budzić wątpliwości co do jej stosowania. I tak wykonując minimum 100 transakcji jesteśmy w stanie ocenić statystyczną siłę naszej strategii oraz zauważyć jej ograniczenia i wnieść niezbędne poprawki. Wykonując aktywnie kilkaset a nawet kilka tysięcy transakcji stajemy się mistrzem naszego rzemiosła.

Musimy sobie jednak zdać sprawę, że systematyczność w tradingu to nie to samo co hurtowe zawieranie transakcji. Takie płytkie podejście prawie na pewno doprowadzi nasz rachunek do bankructwa. Systematyczność to przede wszystkim postępowanie zgodnie z planem naszego sukcesu. Plan ten powinien obejmować takie czynniki jak osadzenie naszego tradingu w czasie, cele krótko, średnio, długoterminowe, zasady pomiaru ryzyka, zasady pomiaru realizacji planu, technikę realizacji planu i inne pomocne narzędzia. Przystępując bowiem do tradingu musimy wiedzieć dokładnie w którym momencie rozpoczynamy, do jakiego punktu zmierzamy, oraz gdzie w danej chwili się znajdujemy. Przede wszystkim musimy wiedzieć w którym miejscu leży punkt graniczny naszej strategii, czyli kiedy należy zaprzestać zawierania transakcji aby nie zbankrutować. Jeśli mamy systematycznie zmierzać do celu to posiadanie takiego planu jest niezbędne.

Podsumowując wszystko moglibyśmy ując to w nastepujących punktach:

1. Określ sobie konkretny cel
2. Przemyśl drogę którą będziesz podążał
3. Podziel ją na mniejsze etapy możliwe dla ciebie do przebycia
4. Wybierz technike realizacji twojego planu
5. Realizuj swój plan drobnymi krokami
6. Dokonuj pomiarów swoich postępów
7. Rób to konsekwentnie i systematycznie
 
Życzymy wszystkim samych sukcesów oraz realizacji wyznaczonych celów w nowym roku. Zespół Forexcity.pl
Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1847