Skip to main content

Portfolio

Dotychczasowe moje doświadczenia z rynkiem jednoznacznie dowodzą, że zbudowanie zyskownej strategii związane jest z szeregiem trudności jakie wynikają z braku jednolitej struktury rynku. Tak naprawdę nie ma idealnego systemu, a nawet jeżeli taki uda nam się stworzyć, to jest on wynikiem bardzo trudnej pracy i zazwyczaj działa tylko przez pewien określony czas. W związku z tym należy sobie postawić zasadnicze pytanie - Czy jest sens szukania idealnej strategii.? A jeżeli nawet uda nam się taką znaleźć, to czy można mieć do niej nieograniczone zaufanie?

Nie sądzę, aby to było możliwe. Jednym słowem, w sposób zdecydowany możemy stwierdzić, że każda strategia nie ma jednej historii transakcji! Osoby, które wiedzą, co to to są testy Monte Carlo rozumieją, że każdy rozkład transakcji może spowodować zupełnie odmienny przebieg naszej strategii! Wystarczy, że otwierasz pozycje w innym dniu i innej godzinie, aby uzyskać zupełnie odmienne rezultaty. Dlatego też w testach Monte Carlo nie bierze się pod uwagę pojedynczej krzywej, tylko całą chmurę krzywych przedstawiających rozmaite warunki rynkowe!

Bazując na tych doświadczeniach możemy stwierdzić, że pojedyncza strategia nie jest wstanie dać nam żadnej gwarancji sukcesu. Dlatego też rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie całego portfolio strategii, które wzajemnie się uzupełniają.

Jednak, aby zbudować portfolio musimy wpierw dysponować strategiami, które spełniają określone warunki. Tutaj warto wziąć pod uwagę systemy oparte na różnych strukturach rynkowych. Systemy te powinny także charakteryzować się odpowiednim współczynnikiem zysku i właściwie określonym parametrem drawdown.

Zdajmy sobie sprawę z faktu, że nie zyskamy przewagi nad rynkiem grając jednym tylko systemem, lecz całym portfolio. Wystawienie pojedynczego konia do wyścigu o nasz sukces jest bardzo wątłym rozwiązaniem. Najlepiej jest, jeśli opieramy swój trading na wielu systemach, parach walutowych oraz zróżnicowanych interwałach czasowych.

Jeśli tylko mamy odpowiednią paczkę systemów inwestycyjnych, to uważam, że zarabianie na rynku jest kwestią czasu i odpowiedniego dofinansowania depozytów. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko bankructwa, lecz jest ono w głównej mierze spowodowane przelewarowaniem rachunków.

Autor:Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 377