Skip to main content

Trading Plan

Nikt nie zaczyna skalpingu bez prawidłowo przygotowanego Trading Planu. Podczas sesji skalpingowej zazwyczaj nie dysponujemy takim zapleczem czasu, ażeby dokładnie przemyśleć każde nasze zagranie. W większości przypadków, z racji niskich interwałów czasowych transakcje zawierane są niemal automatycznie. Dlatego też Trading Plan jest nie tylko narzędziem za pomocą którego skalper formalizuje swój system, ale także programuje swój umysł i rozwija podświadomą intuicję. Taki trading plan musi zawierać wszystkie zasady opisane w sposób jak najbardziej szczegółowy. Czyli, w jakich godzinach przeprowadza się sesję skalpingową, na jakich parach walutowych, na jakich interwałach czasowych, jakie zależności muszą powstać na rynku ażeby otworzyć i zamknąć pozycję, w jaki sposób prowadzona jest pozycja, oraz jaki stosowany jest money management.

Taki trading plan stanowi niemalże algorytm za pomocą którego skalpuje się rynek. Może ktoś wierzyć lub nie, ale stąd już naprawdę niewiele brakuje do przełożenia całego systemu na język zero-jedynkowy. Taki dokument jest zazwyczaj rozbudowywany, udoskonalany oraz pilnie strzeżony. W takim trading Planie zawarta jest cała kwintesencja tego, co skalper robi na rynku. W korporacjach, gdzie zatrudnia się skalperów, wypłynięcie takiego dokumentu poza firmę inwestycyjną wiąże się z zakończeniem kariery. A zatem, na tym przykładzie można sobie wyobrazić jak ważny jest Trading Plan i dlaczego musi zostać sporządzony. Przykładowy trading plan może wyglądać mnie więcej tak jak to przedstawiłem poniżej:

Przykładowy Trading Plan

Czynności przed rozpoczęciem gry
1. Przegląd kalendarza makroekonomicznego pod kątem sesji skalpingowej
2. Zapoznanie się z tendencją ceny na wyższych interwałach czasowych

Skalpowanie
1. Rodzaj pary walutowej......
2. Interwał czasowy będący przedmiotem transakcji
3. Maksymalny wolumen transakcji (money management)
4. Godziny przeprowadzanych sesji skalpingowych
5. Targety dzienne w pipsach, pieniądzach lub procentach depozytu

Zasady otwierania pozycji
1. Definiujemy zachowanie się ceny (momentum, konsolidacja, korekta, ważne poziomy etc.)
2. Definiujemy wystąpienie setupu (rodzaj setupu)
3. Warunki wykluczające zawarcie transakcji (brak momentum, dane, nieodpowiednie godziny, niska płynność itd.)
4. Ilość oraz rodzaj powodów skłaniających nas do zawarcia transakcji (konfluencje, momentum, klarowność setupu, formacje cenowe itd.)

Zasady prowadzenia pozycji
1. Określamy metodę prowadzenia pozycji.
2. Definiujemy sposób prowadzenia pozycji
Zasady zamykania pozycji
1. Definiujemy zachowanie się ceny (Utrata momentum, konsolidacja, sygnał odwrócenia trendu etc.)
2. Określamy formę zamykania transakcji (zamknięcie zleceniem przeciwstawnym, stop profitem, z palca, trailing stopem etc.)

Podsumowanie sesji
1. Uzupełnienie dziennika transakcji
2. Notatki i wnioski z przeprowadzonej sesji

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1105