Skip to main content

Współczynnik R

Bardzo pożyteczną metodą kontroli zachowania się systemu jest zapisywanie wyników transakcji w postaci kodu wyrażonego za pomocą współczynnika R. Metoda ta została stworzona przez Tradera Chucka Bronscomba i spopularyzowana dzięki instytutowi Dr. Van. Tharpa. Polega ona na wyrażeniu wielokrotności współczynnika R poprzez wartość jaką ryzykujemy w transakcji. A zatem skoro liczba 1R określa sumę ryzyka, to stratę zapisujemy za pomocą cyfry -1. Analogicznie do tego wielokrotność ryzyka która odnosimy do profitu zapisujemy pod postacią 1R; 1,5R; 2R; 3R; 4R itd. 

Dzięki temu zapisowi skalper może efektywnie badać swój system transakcyjny pod kątem statystycznym, może określić jego skuteczność oraz mnóstwo parametrów takich jak np. średnia arytmetyczna, standardowe odchylenie, prawdopodobieństwo zysku, prawdopodobieństwo straty, wartość oczekiwana i wiele, wiele więcej. A zatem rejestrowanie transakcji w postaci takiej tabeli jest podstawą niezbędnych wyliczeń matematycznych stosowanych w tradingu.

Tabela z wynikami

Jeśli więc nie mamy potrzeby katalogować rozmaitych danych statystycznych to takie rozwiązanie stanowi absolutne minimum. Bez wgladu w przebieg transakcji nie ma mowy o profesjonalnym podejściu do tradingu.

Klikając poniższy link, możesz pobrać specjalnie spreparowany arkusz kalkulacyjny pozwalający automatycznie obliczyć wartość współczynnika R na podstawie wpisanych wyników. 
 
Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 985