Skip to main content

Mechanika rynku

Część czwarta - orientacja na wykresie

Mechanika rynku ma w skalpingu takie samo znaczenie jak w innych stylach inwestycji. Skalper, ażeby był skuteczny powinien wiedzieć jak zachowuje się cena, oraz w którym momencie aktualnie się znajduje. Do określenia trendu długo terminowego, średnio terminowego, oraz krótkoterminowego wykorzystuje się zazwyczaj inne interwały czasowe. Interwały te obserwowane są w sposób specyficzny, bo równolegle na kilku monitorach. Wszystko to ma na celu zyskanie jak najlepszej orientacji na wykresie.

Osoby które dysponują jednym monitorem, muszą przyzwyczaić swój wzrok do wykresu pod kątem rozróżniania trendów wyższego rzędu w obrębie jednego i tego samego interwału czasowego. Na początku sprawi to wiele trudności i wprowadzi pewne zamieszanie, ale przy odrobinie wysiłku można taką umiejętność w sobie wyćwiczyć. Jest to niezwykle ważne, ponieważ umożliwia nam poprawną nawigację po wykresie. W tym celu należy nauczyc się rozróżniać co najmniej trzy podstawowe trendy.
 
1. Aktualny trend główny dla danego wykresu
2. Swingi trendu głównego (odcinki typu impuls - korekta)
3. Zbocza swingów trendu głównego (trend momentum)
 
Na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane, ale z czasem można się tego wyuczyć. Przykładowy schemat podstawowych trendów możemy zobaczyć na poniższym wykresie.

 

Mechanika rynku up

 

Osoby dysponujące odpowiednim zapleczem technicznym mogą obserwować poszczegulne trendy na kilku monitorach równocześnie lub kilku interwałach na jednym ekrenie monitora. W tym przypadku należy zaznaczyć, że analiza trendu z wyższego interwału czasowego nie musi być zbieżna z obecnie panującym momentum.  Tak naprawdę zbyt wiele osób za bardzo skupia się na trendzie a za mało na momentum ceny.

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1108