Skip to main content

Wykresy bezczasowe

Omawiając prowadzenie pozycji należy zaznaczyć, że bardzo interesującym rozwiazaniem dla skalperów jest zastosowanie wykresów renko lub range bars. Ponieważ wykresy te pozbawione są czasu a cena porusza się tylko o określoną przez nas wartość rangeu, wszystkie ruchy na wykresie pocięte są na równe klocki co pozwala na znacznie prostsze zarządzanie pozycją. Poniżej możemy zobaczyć przykładowy wykres renko o wartości każdego pojedyńczego boxu 3 pipsy na parze walutowej EURUSD.

Renko 3 pipsy EURUSD

Dla porównania zobaczmy jeszcze jak wygląda wykres range barowy o takiej samej wartości boksu, czyli 3 pipsy.

Rangebars 3 pipsy

Róznica pomiedzy renko a range bars sprowadza się do tego że kiedy renko posiada rozmaitej długości cienie to wykres rangeowy zawsze pozostaje w ramach wyznaczonego boksu. Nawet jesli tak słupek posiada cień to korpus słupka razem z cieniem nie bedzie przekraczał wyznaczonego rangeu.

A zatem w przypadku wykresów bezczasowych oraz impulsów na kwykresach klasycznych zasada jest prosta. Impuls wzrostowy trwa tak długo, dopóki każde kolejne zamkniecie następuje powyżej poprzedniego. W trendzie spadkowym występuje dosłownie ta sam sytuacja, tylko w przeciwnym kierunku. Impuls spadkowy trwa tak długo, jak długo każde kolejne zamknięcie następuje poniżej poprzedniego interwału czasowego. Dla skalpera każda pojedyncza świeca, słupek, range etc. stanowi obraz bitwy pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. W każdej świecy czy słupku ukryta jest grupa przegranych i zwycięzców. Tak więc cała walka pomiędzy bykami i niedźwiedziami odbywa się o obrębie jednego interwału czasowego albo określonego boksu. Jeśeli kolejna świeca zamknie się powyżej lub poniżej przedniej, określa to która grupa inwestorów posiada aktualnie przewagę na rynku.

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 526