Skip to main content

Wskaźnik zmienności rynku

Wartym zainteresowania może być tutaj wskaźnik RSI wynaleziony przez Amerykanina Wellesa Wildera w końcówce lat 70-tych. Ma on za zadanie mierzenie ruchów spadkowych oraz wzrostowych, a następnie wyliczenie średniej z zadanych okresów, oraz podzielenie dodatnich wartości tej średniej przez sumę okresów ujemnych.

W przeciwieństwie do innych oscylatorów, wskaźnik RSI, może być wczesnym sygnałem informującym nas o ewentualnym miejscu/poziomie zwrotnym dla ceny. Sygnały RSI odczytujemy według wskazań samego oscylatora. Jeżeli cena przekroczy standardowe wartości wskaźnika, czyli 30 bądź 70, jest to informacja wyprzedania bądź wykupienia rynku. W dalszej kolejności powrót ceny do kanału pomiędzy tymi wartościami, oznacza moment utworzenia się kolejnego zbocza. Mamy tutaj zatem do czynienia z sygnałem pozwalającym rozpoznać w miarę wcześnie kluczowe dołki i szczyty.

RSI

Ażeby jednak wskaźnik ten spełniał swoje zadanie, należy nauczyć się go używać w sposób indywidualny. Może się okazać że znacznie lepiej się spisuje do targowania otwartej transakcji, oraz odwracania pozycji i grania zboczy układających się w przeciwnym kierunku do trendu. Wszystko tutaj zależy od osobistych preferencji, stylu inwestycji oraz własnego doświadczenia.

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 915